TEVMOT

TEVMOT ile İşletmemizdeki Motor Değişim Süreci

Burcu Uçan

Kimya Mühendisi
İlhan Plastik

Adana Organize Sanayi Bölgesinde yer alan firmamız, plastik dolgu maddesi (kompaund ve masterbatch) imalatı yapmaktadır. AOSB Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirme toplantısına katılan firma yetkilimizin bana iletmiş olduğu ‘KOBİ’lerde Enerji Verimli Motorların Teşvik Edilmesi Projesi’ tanıtım broşürü ile projeye katılım sürecimiz başladı. Broşür gayet yalın bir dille projenin gidişatını özetlemişti.

Projeye ait sosyal medya hesaplarını inceleyip gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra yetkililerimiz ile TEVMOT’un bizim tesisimiz için faydalı bir proje olduğuna karar vererek görüşmelerimizi başlattık.

TEVMOT projesi bizi heyecanlandıran bir çalışma oldu. Tesisimizde bulunan verimsiz motorlarımızı ya da yıllardır kullanılan eski motorlarımızı, enerji verimli motorlar ile değiştirerek hem elektrik tasarrufu hem de bağlantılı olarak ekonomik tasarruf sağlayabilecek idik.

Bunun üzerine hızla çalışmalara başladık ve yetkili EVD (Enerji Verimliliği Danışmanlık) Şirketi ile iletişime geçerek değişmesi muhtemel verimsiz motorların tespitini yaptık. Daha sonra uzmanların yaptığı etüt çalışmaları ile birlikte uygun görülen motorlar üzerine değişim işlemlerine başladık. Şu an tesisimizde yeni ve verimli motorlar ile üretime geçmiş bulunmaktayız.

 

Bu süreçte TEVMOT Saha Koordinatörü Özge Renklidağ ve Adana Organize Sanayi Bölgesi Enerji Verimliliği uzmanı Gökben Arab projenin her adımında bize yardımcı olup desteklerini esirgemediler, kendilerine teşekkür ediyoruz.