TEVMOT

7. OSB Enerji Zirvesi’nde TEVMOT Tanıtımı

7. OSB Enerji Zirvesi’nde TEVMOT Tanıtımı

“Enerji Verimliliği” temalı “7. OSB Enerji Zirvesi” Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımlarıyla 14 Ocak 2020 tarihinde JW Marriott Otel Ankara’da gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarında, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Enerji Zirvesi katılımcılarına TEVMOT Projesini tanıtarak, “Bakanlık olarak; Organize Sanayi Bölgeleri, OSBÜK ve KOSGEB’in katkılarıyla 7 ildeki 7 OSB’de pilot projemizi başlatıyoruz” dedi. 

TEVMOT Projesinin gerekçelerini anlatırken Bakan Varank, ülkemizdeki net elektrik tüketiminin %47’sinin sanayi sektörüne ait olduğunu ve sanayide kullanılan elektrik motorlarının %90’ının da verimsiz olduğunu ifade etti. Bu anlamda, verimsiz motorların, daha yüksek teknolojili ve daha verimli olan yeni motorlarla değiştirilmesi gerekliliğini vurgulayan Bakan Varank, söz konusu dönüşümle beraber imalat sanayi elektrik tüketiminde kayda değer bir düşüş yakalanacağını vurguladı. Verimsiz elektrik motorların verimlileri ile değiştirilme sürecinde KOSGEB’in İşletme Geliştirme Desteği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı şemsiyesinde bir finansman mekanizmasının kurulduğunu belirten Varank, mekanizma ile sanayicilerin doğrudan bir finansal desteğe erişebilecekleri söyledi.

Motor değişim modelini adım adım açıklayan Varank konuşmasına söyle devam etti: “Diyelim ki saydığım OSB’lerde çalışan firmalardan birisiniz. İlk aşamada, konunun uzmanı danışmanlardan oluşan bir ekip tesisinizin detaylı enerji etüdünü yapacak. Eğer verimsizlik tespit ederse ve bunun çözümü tesisinizdeki elektrik motorlarının dönüşümü ise bunu size teklif edecek. Diyelim ki bu dönüşüm için kullanılacak motorların maliyeti de 100 bin lira. İşte bu 100 bin liranın %60’ını, yani 60 bin lirayı biz sanayicimize hibe olarak vereceğiz. Yani sanayicinin cebinden çıkacak tutar sadece 40 bin lira olacak. Eğer alacağınız enerji verimli motorlar, Yerli Malı belgesine sahipse bu sefer 100 bin liranın %75’ini hibe olarak vereceğiz. Yani yerli malını tercih ederseniz, 100 bin liralık motorlara sadece 25 bin lira ödeyeceksiniz. İlk uygulamaya inşallah önümüzdeki hafta başlıyoruz”.

Zirve’nin Sanayide Enerji Verimliliği Oturumunda, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü Verimlilik Uygulamaları Dairesi Başkanı Dr. Mustafa Kemal Akgül de TEVMOT Projesinin detaylarını Zirve katılımcıları ile paylaştı. Akgül, sunumunda elektrik motorlarındaki enerji verimliliğinden ve TEVMOT Proje faaliyetlerinden bahsetti.

Finans ve Destekler oturumunda ise KOSGEB KOBİ Geliştirme Dairesi Başkanı Erol Çınar ise Enerji Verimli Elektrik Motorları Değişimi Desteği’nin detaylarını katılımcılarla paylaştı.