TEVMOT

Asya Verimlilik Teşkilatı (AVT)’nın düzenlediği Enerji Verimli Motorlar Odağında KOBİ’lerde Enerji Verimliliği Eğitiminde TEVMOT Projesi anlatıldı

Asya Verimlilik Teşkilatı (AVT)’nın düzenlediği Enerji Verimli Motorlar Odağında KOBİ’lerde Enerji Verimliliği Eğitiminde TEVMOT Projesi anlatıldı

Tokyo Merkezli Asya Verimlilik Teşkilatı Türkiye Ülke Temsilciliği iş birliğinde “Enerji Verimli Motorlar Odağında KOBİ’lerde Enerji Verimliliği Eğitimi” 11-14 Ekim 2022 tarihleri arasında çevrimiçi ve İngilizce olarak gerçekleştirildi.

Eğitim Türkiye Ülke Temsilciliği adına Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü Verimlilik Uygulamaları Dairesi Başkanı Gül Taşkıran Battal ve Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Fatma Çil’in açılış konuşmaları ile başladı. Ardından AVT Tokyo Merkezi adına Jittin Kapoor’ eğitim ve eğitmenler hakkında bilgi verdi.

Eğitim, NACEN Enerji Danışmanlık Şirketi kurucusu A. Naci Işıklı, TEVMOT Projesi Uluslararası Teknik Danışmanı Erik Gudbjerg, Coimbra Üniversitesinden Prof. Anibal T. de Almeida ve TEVMOT Proje Müdürü Özge Renklidağ tarafından dönüşümlü olarak gerçekleştirildi.

Eğitim enerji verimliliğinin uluslararası, ulusal ve işletme bazında önemi ve enerji yönetim sistemi konuları ile başladı. Sonrasında, elektrik motorlarının özellikleri, tipleri, etütler ve yatırım dönüş süreleri gibi teknik konularla devam edildi. Ayrıca, eğitimde TEVMOT Projesi de katılımcılara aktarıldı. Projenin elektrik motorlarına ve etütlere bakış açısı ile başlanarak Proje süreci, pilot program ve gelinen nokta hakkında bilgiler verildi. Eğitimin son gününde grup çalışmalarına yer verilerek katılımcılar hem sürece dahil edildi, hem de 4 gün boyunca edinilen teknik bilgilerin yaparak öğrenilmesi sağlandı.

Eğitime AVT üyesi 21 ülkeden toplamda 40 kişi katıldı.

Detayları bu linkten inceleyebilirsiniz.