TEVMOT

“Sektörden Sektöre Çözümler ve Fırsatlar” toplantısında TEVMOT ile ilgili bilgi paylaşımı yaptık

“Sektörden Sektöre Çözümler ve Fırsatlar” toplantısında TEVMOT ile ilgili bilgi paylaşımı yaptık

21 Eylül 2022 tarihinde KobiEfor ve Gaziantep Sanayi Odası’nın (GSO) iş birliği ile ve evsahipliğinde; Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (GAOSB) desteğiyle; SANKO Holding, Kofana Digital, Hedef Filo, Novotel sponsorluklarında düzenlenen “Sektörden Sektöre Çözümler ve Fırsatlar” toplantısı, GSO Mesleki Eğitim Merkezi (GSO-MEM) Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya; Gaziantep Vali Yardımcısı Salih Altınok, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ömer Cıncıkcı, GSO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Aslansoy, GSO Genel Sekreteri Yusuf İzzettin İymen, GSO Kurumsal İletişim Müdürü Pelin Kanalıcı, GSO Kurumsal İletişim-Basın Danışmanı Bünyamin Acar, GSO Basınla İlişkiler ve Medya Takip Yöneticisi Hanifi Özer, UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) Türkiye İklim Değişikliği ve Çevre Portföyü Proje Yöneticisi Özge Renklidağ, UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) Türkiye Gaziantep Bölge Koordinatörü Hamit Doğan, KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Muhammed Paksoy, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Aydoğan, İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) Uzmanı Pınar Duman, İKA Uzmanı Meral Karadağ, Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Genel Sekreteri Hakan Erkan, Kofana Digital Salesforce Müşteri Lideri Can Kayalıoğlu, Novotel-İbis Gaziantep Genel Müdürü Özgür Çözgöner, Hedef Filo Kıdemli Pazarlama İletişim Uzmanı Esra Topal Akkoyun, Hedef Filo Yeni Müşteri Kazanımı Takım Yöneticisi Cansın Alataş, Hedef Filo Kıdemli Müşteri Yönetimi Müdürü Ezgi Zeyneloğlu, firma temsilcileri ve sanayiciler katıldı.

UNDP Türkiye İklim Değişikliği ve Çevre Portföyü TEVMOT Proje Yöneticisi Özge Renklidağ, ‘Sürdürülebilirlik & Yeşil Mutabakat’ başlıklı konuşmasında; Avrupa Birliği (AB) Yeşil Mutabakatı ve yeni sürecin taşıdığı fırsatlar ve risklere değindi. “UNDP 170 ülkede ve bölgede faaliyet gösteren bir kurum. Türkiye ofisimiz de hem ülkemizin sorunlarına çözüm bulabilmek hem de Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) yolunda kamuya, özel kurumlara ve tüm STK’lara destek olmak üzere çalışan bir kurum” diyen Renklidağ, SKA’ları sıraladı. Sosyal gelişim, çevrenin korunması ve ekonomik büyüme olmak üzere 3 ana konuda çalışmalarını, cinsiyet eşitliği, hukukun üstünlüğünü temel alarak yürüttüklerini, AB’nin zarar vermeden kimseyi geride bırakmadan AB Yeşil Mutabakatı’nı uygulayacağını anlatan Renklidağ, ihracata dayalı büyüme stratejimiz nedeniyle AB Yeşil Mutabakatı’nın Türkiye’nin büyüme stratejisini destekleyeceğine inandığını söyledi: “Yeşil Mutabakat, Türkiye’nin menfaatine olan ve ülkemizi bir adım daha ileriye taşıyacak olan bir konudur. Çalışmalarımızı yeşil dönüşümü dikkate alarak yapmak zorundayız. Yeşil Mutabakat’ın beraberinde getirdiği birtakım riskler ve fırsatlar da bulunuyor. KOBİ’ler açısından değerlendirdiğimizde Yeşil Mutabakat ve özellikle Karbon Vergisi bizleri korkutan bir konu olarak görülse de beraberinde birçok fırsatı da getiriyor. Memleketim Gaziantep gibi girişimci ve sürekli ileri adımları atmada öncü bir il ve Türkiye olarak, ne kadar lider olursak ve hızlı karar verirsek aslında biz buradan bütün riskleri fırsata çevirme şansı elde etmiş olacağız.” Standartlaşma ve düzen kurma ile fırsatların yakalanabileceğini kaydeden Renklidağ, Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum için yapılması gerekenleri özetledi: “AB’nin güncel mevzuatları sürekli takip edilmeli. Üretim ve dağıtım sürecinden temiz ve yenilenebilir enerji tercih edilmeli. Doğal kaynaklar verimli kullanılmalı, döngüsel ekonomi ilkelerini benimsemeli, atıklarımızı ve karbon salımını azaltmalı. Üretimde sürdürülebilir ve geri dönüştürebilir hammaddeler kullanmak da bizim yeşil dönüşüm adımlarımız olmalı.” Yürüttükleri projelere değinen ve KOBİ’lerde Enerji Verimli Motorların Teşvik Edilmesi-TEVMOT projesini detaylarıyla anlatan Renklidağ, projeyi sürdürülebilir bir proje olarak devam ettirdiklerini belirtti.

Etkinliğin detayları için KobiEfor Ekim 2022 sayısını bu linkten inceleyebilirsiniz.